"Prowadząc Fidżi do ekonomicznego sukcesu"

Bank Rezerw Fidżi (RBF) jest bankiem centralnym Fidżi. Do obowiązków FRB należy emisja waluty, kontrola podaży pieniądza, wymiana walut, stabilność walutowa, promowanie zdrowych finansów i wspieranie rozwoju gospodarczego.

 

Przewodniczący: Mr. Barry Whiteside

 

Źródło

 

Trochę o naszym banku... 

Bank Rezerw Fidżi (RBF) jest bankiem centralnym Republiki Fidżi, utworzonym w 1984 r. na mocy ustawy o Banku Rezerw Fidżi (1983 r.). 

Artykuł 153 ust. 2 Konstytucji z 2013 r. stanowi, że "realizując swoje podstawowe cele, Bank Rezerw Fidżi musi wykonywać swoje funkcje niezależnie i bez obaw, przychylności lub uprzedzeń, ale muszą odbywać się regularne konsultacje między Bankiem Rezerw a ministrem odpowiedzialnym za finanse, planowanie strategiczne, rozwój narodowy i statystykę. 

  Czym zajmuję się nasz bank?

Stabilność monetarna 

Zgodnie z sekcją 4 lit. b) ustawy RBF (1983) Bank jest zobowiązany do wspierania stabilności monetarnej poprzez niską i stabilną inflację oraz do utrzymywania odpowiedniego poziomu rezerw walutowych. Bank podejmuje się tej odpowiedzialności poprzez formułowanie i realizację polityki pieniężnej. Narzędzia polityki pieniężnej obejmują stopę overnight policy rate (OPR), operacje otwartego rynku (OMO), ustawowe depozyty rezerwowe (SRD), w tym inne narzędzia bezpośrednie i pośrednie, które były stosowane w różnych okresach. Zarządzając rezerwami walutowymi kraju, Bank Rezerw zarządza również polityką kontroli dewizowej zgodnie z ustawą o kontroli dewizowej (Rev. 1985). 

  

Stabilność finansowa 

Zgodnie z sekcją 4 lit. c) ustawy RBF (1983) Bank jest upoważniony do promowania zdrowej struktury finansowej. Pełniąc tę funkcję, Bank licencjonuje i nadzoruje instytucje bankowe, ubezpieczeniowe i emerytalne, a także dealerów walutowych. 

Nadzorowane instytucje muszą przestrzegać odpowiednich wymogów prawnych, a także polityki ostrożnościowej i wytycznych wydanych przez Bank Rezerw. W ramach mandatu polegającego na zapewnianiu stabilności finansowej Bank identyfikuje i podejmuje działania mające na celu ograniczenie i przeciwdziałanie rosnącemu ryzyku w poszczególnych instytucjach i systemie finansowym. W związku z tym rozpoczęto monitorowanie makroostrożnościowe w celu zapewnienia stabilności systemowej. Rola nadzorcza Banku obejmuje również działania mające na celu zwalczanie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, zgodnie z wymogami ustawy o sprawozdawczości w transakcjach finansowych (FTR) (2004) i rozporządzeń FTR (2007). Bank Rezerw działa jako bankier dla banków komercyjnych i świadczy usługi płatnicze i rozliczeniowe za pośrednictwem FIJICLEAR. Jest to zarządzane na mocy rozporządzenia w sprawie nadzoru nad systemami płatności i rozrachunku (2004). Zgodnie z ustawą o spółkach (2015) Bank jest również odpowiedzialny za regulację, nadzór i rozwój rynków kapitałowych na Fidżi. Oprócz tego odpowiedzialność za administrowanie przejęciami; regulacja giełd papierów wartościowych i centralnego depozytu; regulacja papierów wartościowych i licencji branżowych; transakcje dotyczące notowanych papierów wartościowych; pozyskiwanie kapitału; Obligacji; zarządzane programy inwestycyjne, wykorzystywanie informacji poufnych; Przestępstwa i dochodzenia oraz gromadzenie informacji zostały również przekazane Bankowi. Część 2 ustawy o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej (2016) nakłada na Bank Rezerw szczególne obowiązki w zakresie rejestracji, licencjonowania i regulowania agencji sporządzających sprawozdania kredytowe, dostawców informacji kredytowej i odbiorców raportów kredytowych, a także utrzymywania odpowiednich standardów postępowania i akceptowalnych praktyk sprawozdawczości kredytowej. 

Bank Rezerw Fidżi (RBF) jest bankiem centralnym Republiki Fidżi, utworzonym w 1984 r. na mocy ustawy o Banku Rezerw Fidżi (1983 r.). 

  

Zarządzanie walutami 

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy RBF Bank ma wyłączne prawo do emisji waluty na Fidżi. Bank Rezerw jest jedynym podmiotem odpowiedzialnym za drukowanie banknotów, bicie monet oraz niszczenie i utylizację zużytych i niezdatnych do użytku banknotów i monet. Bank Rezerw określa również strukturę wyznaniową, projekt, treść, materiał i skład waluty Fidżi, z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez Ministra Finansów, Planowania Strategicznego, Rozwoju Narodowego i Statystyki. 

  

Rozwój systemu finansowego 

Bank prowadzi również działania w zakresie włączenia finansowego, rozwoju sytuacji finansowej i rynku kapitałowego oraz nadzoruje proces zarządzania reklamacjami we wszystkich nadzorowanych podmiotach. Zgodnie z przepisami dotyczącymi papierów wartościowych w zakresie mienia osobistego z 2019 r. Bank Rezerw jest wyznaczony jako Rejestrator Rejestru Papierów Wartościowych Mienia Osobistego. 

  

Zobacz również... 

Bank świadczy usługi bankowe, rejestrowe i dewizowe dla rządu i jest pożyczkodawcą ostatniej instancji dla banków komercyjnych. Doradztwo polityczne jest udzielane rządowi poprzez udział w różnych komitetach i na żądanie. 

 

Źródło